Czy tego chcemy, czy nie – akustyka pomieszczeń, w których przebywamy na co dzień może mieć znaczący wpływ na to, jak czujemy się w danym miejscu. Dla przykładu weźmy biura typu open space – wielu z nas miało okazję pracować w takich warunkach. Biura w takim układzie tworzone były z prozaicznego powodu – dzięki temu właściciele firm mogli ograniczyć wydatki związane z utrzymaniem biura i najmować lub kupować mniejszą powierzchnię. Jeśli mieliśmy wcześniej styczność z taką formą organizacji biura, z pewnością stwierdzimy, że w hałasie panującym w takim biurze ciężko się skupić. Co prawda w biurze tego rodzaju łatwiej o integrację z zespołem, ale produktywność zdecydowanie spada. Jak w takim otoczeniu przeprowadzić rozmowę z przełożonym czy klientem? Na szczęście jest na to sposób – wygłuszanie pomieszczeń możliwe jest także w środowisku biurowym.

wygłuszanie pomieszczeń

Wygłuszanie pomieszczeń a biuro

Jak skutecznie połączyć wygłuszanie pomieszczeń z biurem typu open space? Całe szczęście – istnieje już sensowne, sprawdzone rozwiązanie. Tworząc odpowiednie, wydzielone strefy – rolę tą spełniają akustyczne boksy biurowe, które pozwalają, aby pracownik mógł zapewnić sobie nieco prywatności nawet w otwartej przestrzeni. Dzięki temu nie ma problemu, aby pracując z biura przeprowadzić istotną rozmowę – na przykład z klientem – podczas której dyskrecja jest bardzo ważnym elementem.

wygłuszanie pomieszczeń w biurze

Jak zaprojektowane są boksy akustyczne?

Wygłuszanie pomieszczeń może również iść w parze z estetyką. Ich stylistykę można skojarzyć z ruchem, którego pionierem był Walter Gropius – Bauhaus. Charakteryzują się minimalizmem – skojarzenie z prostymi formami geometrycznymi, które jednocześnie może wzbogacić wizualnie miejsce pracy. Oczywiście pierwszorzędną kwestią jest sama akustyka – dlatego boksy biurowe konstruowane są z paneli akustycznych (kompozytu pianek). Dzięki temu dźwięk w środku nie rezonuje nadmiernie. Efekt dopełniają panele chłonne, dzięki którym dźwięk w środku jest równomiernie pochłaniany. Szklana tafla na jednej ze ścian boksa umożliwia zaś utrzymanie wizualnego kontaktu z zespołem. Wszystko to, aby otwarta przestrzeń była bardziej przyjazna dla pracowników i nie ograniczała ich w sytuacjach wymagających prywatności i skupienia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić boksy w wielu kolorach – każde biuro jest inne, dlatego istnieje możliwość dopasowania kolorystyki do potrzeb danego miejsca. Jeśli prowadzimy biuro albo zastanawiamy się nad jego modernizacją – to bardzo interesująca opcja na urozmaicenie przestrzeni, którą się opiekujemy.

Czy ten wpis był pomocny?

0 / 5. 0

Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *