Technika sceniczna niejedno ma imię – za każdym przedstawieniem, występem czy koncertem stoi szereg technicznych rozwiązań, rozmaitych elementów, na które nie zawsze zwracamy uwagę, pochłonięci tym, co dzieje się na estradzie. Nie każdy także jest świadom tego, jak wyglądają poszczególne części, z których składa się scena. Bywa to skomplikowana konstrukcja, stworzona tak, aby dać widzom odpowiednio estetyczną oprawę, ale też pełnię bezpieczeństwa. Weźmy dla przykładu podesty sceniczne – jak wygląda ten element sceny?
Skąd wzięły się podesty sceniczne?
Jeśli chcemy prześledzić historię podestów scenicznych, musimy cofnąć się naprawdę daleko – do początków teatru. Najwcześniejsze zasady związane z tym, jak powinna wyglądać konstrukcja sceny przypisuje się Grekom i datuje się na 6 wiek przed naszą erą. Mówi się, że już wtedy tworzono mobilne sceny – wedle Horacego jest to dzieło Tespisa z Ikarii. Już wtedy scenę i miejsce dla widowni projektowano tak, aby artyści na niej występujący byli doskonale widoczni dla widzów. Wkrótce jednak, wraz z rozwojem konstrukcji scenicznych pojawiła się konieczność wprowadzenia dodatkowych podwyższeń dla osób występujących na scenie. Sposób konstrukcji podestów miał zatem naprawdę wiele czasu na rozwój – aż do dziś, gdy scena najczęściej składa się z mobilnych modułów. W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości, aby stworzyć niepowtarzalną konstrukcję, która będzie idealnie dopasowana do konkretnego widowiska.
Jaka technologia jest dziś wykorzystywana?
Podesty sceniczne są dziś jednym z wielu elementów scen modułowych – dlatego powinny być stabilne i lekkie. Na podest z reguły składają się: rama z profili aluminiowych, w której osadzony jest blat (najczęściej antypoślizgowy i wodoodporny), część zewnętrzna (wraz z rowkami do mocowania) oraz nogi podestu. Często spotykane są nogi o regulowanej długości, oparte na podstawach teleskopowych. Przy tworzeniu modułowej sceny stosowanie różnych rodzajów nóg jest pożądanym atutem – dzięki temu bez trudu można zaaranżować wielopoziomową estradę. Dodatkowe elementy również mogą zwiększyć funkcjonalność i estetykę sceniczną podestów – można tu wymienić elementy takie, jak poręcze, schodki, uchwyty czy klamry. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do podestu zamontować także barierki dla większego bezpieczeństwa artystów. Dzięki mnogości dostępnych akcesoriów i modułów przy dzisiejszej technice bez trudu można dzięki nim zbudować niezapomniane widowisko, podczas którego artysta będzie wystarczająco dobrze wyeksponowany.