W ostatnich latach style biurowe zdecydowanie przeszły pewien renesans. Ciemne, bezduszne labirynty boksów ustąpiły miejsca jasnym, otwartym przestrzeniom biurowym. W szczególności giganci technologiczni opowiedzieli się za przełamywaniem barier solidnych ścian i zamkniętych biur. Dzieje się tak, ponieważ istnieje wiele wad pracy w zamkniętym biurze, w tym izolacja, poczucie samotności, braku możliwości komunikacji czy też brak nadzoru – a to tylko kilka z nich! Jednak praca na otwartym planie może być również trudna. W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom jakie oferuje aranżacja otwartej przestrzeni pracy.

Wady i zalety biura open space

aranżacja otwartej przestrzeni pracy

Kiedy pracujesz w biurze na planie otwartym, o wiele łatwiej jest regularnie komunikować się ze współpracownikami. Obalanie fizycznych murów oznacza, że ludzie są znacznie bardziej dostępni. Różne zespoły oraz przełożony i młodszy personel mają większe szanse na wzajemne poznanie się. Taki model nie tylko sprzyja nastrojowi społecznemu w biurze, ale także promuje współpracę, ponieważ pracownicy są znacznie bardziej skłonni do dzielenia się pomysłami. Open space to układ, który zachęca pracowników do częstszego poruszania się i nie pozostawania w pozycji siedzącej i odizolowanej przy swoich biurkach.

Czy aranżacja otwartej przestrzeni pracy ma wady?

Open space bez wątpienia kojarzy się z hałasem oraz ogólnie panującym chaosem, co może negatywnie wpływać na proces koncentracji. Co więcej aranżacja otwartej przestrzeni pracy powinna mimo wszystko być zaprojektowana w taki sposób, by określała, kto odpowiedzialny jest za kierowanie danym zespołem pracowników.

Czy ten wpis był pomocny?

0 / 5. 0

Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *